Ostatnie niespokojne czasy pokazały nam wszystkim, że warto mieć oszczędności. Dodatkowe pieniądze pod ręką pozwalają po prostu spokojniej żyć. Nic więc dziwnego, że wiele osób właśnie teraz interesuje się oszczędzaniem, odkładaniem pieniędzy i przede wszystkim budowaniem poduszki finansowej. Jak więc powinna wyglądać przykładowa poduszka finansowa? Jak rozdzielić pieniądze i na co oszczędzać?
Odkładanie nadwyżek z wypłaty na poduszkę finansową
Poduszka finansowa to nic innego jak pula pieniędzy, która po prostu jest i nigdy jej nie ruszamy. Są to tzw. pieniądze na czarną godzinę. Dzięki temu, że posiadamy pieniądze na tzw. poduszce finansowej, możemy bez żadnych problemów sfinansować nieplanowany wydatek związany z naprawą samochodu lub potrzebą kupna nowego urządzenia RTV AGD typu pralka lub lodówka. Nagłe wydatki już nie będą nas zaskakiwać i nie będą nadwyrężać budżetu domowego.
Budowanie poduszki finansowej
W obecnych czasach wielu doradców poleca zbudowanie takiej poduszki finansowej, która pozwoliłaby nam na przeżycie 6-ciu kolejnych miesięcy bez żadnych dodatkowych dochodów. Pieniądze odłożone na trudniejszy czas pozwolą nam znaleźć pracę i inne, całkiem nowe źródło dochodu, gdyby na przykład nasza umowa o pracę się skończyła lub gdyby dotychczasowe metody zarabiania pieniędzy okazały się po prostu już nie tak bardzo dochodowe lub w ogóle przestały istnieć. Eksperci mówią, że tzw. minimalną poduszką finansową, którą powinna mieć każda osoba jest ta, która pozwoli nam na przeżycie trzech miesięcy bez żadnych dochodów. Z kolei optymalną poduszką finansową są środki finansowe w ilości pozwalającej przeżyć nam i naszej rodzinie przez okres 12-miesięcy. I teoretycznie ooczywiście bez zmian w dotychczasowym trybie życie.
Czy posiadasz taką poduszkę finansową lub planujesz ją założyć? Daj znać w komentarzu i podziel się swoimi doświadczeniami co do skutecznych metod oszczędzania pieniędzy.